Hovawart - Teresie Bohemia

Přeskočit na navigaci

Select your language/Sprachauswahl

  • English
  • Deutsch

O nás

Jmenuji se Tereza (33) a ráda bych Vás prostřednictvím těchto stránek seznámila nejen s mojí rodinou, ale především s tím, co nás vedlo k chovu psů plemene hovawart.

S mým manželem Honzou (36), malým Tobiáškem (5 let) a Eliškou (2 roky) bydlíme spolu se dvěma hovawartíma holkama Resie a Pyper v rodinném domku kousek za severní hranicí Prahy, v Bořanovicích (Praha - východ). V roce 2013 doplnil naši smečku malý kocouří nalezec Dyma.

Já, manžel Honza a naše feny

Jelikož jsme oba s manželem byli odmala milovníci psů a měli s nimi určité zkušenosti, bylo od samého začátku jasné, že až se spolu nastěhujeme do rodinného domku, bude náš život doprovázet čtyřnohý kamarád. Našeho prvního psa jsme si pořídili začátkem roku 2004. V té době jsme ale ještě nevěděli, jak zásadně nás tento krok ovlivní v příštích letech života. Pro mě to byl krok, který zamíchal pořadím mých priorit a koníčků, kdy se chov a výcvik psů dostal na první místo mých zájmů. Ve svém volném čase se věnuji studiem odborných článků s psí tématikou, týkající se např. výživou psů, výchovou, genetikou, výcvikem atp. S Resinkou jsem se zúčastnila již několika výcvikových akcí vedenými zkušenými a uznávanými výcvikáři. Obě jsme si vždy z těchto akcí odnesly několik užitečných poznatků a rad, které jsme pak aplikovaly i ve výcviku. Royal Resie Gasko Prim

Velmi přínosné byli pro mě i odborné semináře týkající se např. problematiky DKK s MVDr. Musilem, poruchy plodnosti, březost a porod fen s MVDr. Lázničkou, výcvikový seminář zabývající se poslušností podle IPO s panem Váchou, seminář věnovaným stopám s panem Goreckim, seminář věnovaný vystavování psů na výstavách, seminář o poslušnosti s mistryní světa Miou Skogster, stopařský seminář s panem Košťálem a mnoho a mnoho dalších...

Naším prvním hovawartem je plavá fenka Royal Resie Gasko Prim, která je současně zakladatelkou našeho chovu a jejíž jméno společně s mým nese název naší chovatelské stanice – Teresie Bohemia. Právě Resie je ta, která mě krůček po krůčku vtáhla do tajů výcviku, výstav a později i chovu. A ač naše cesta byla občas trnitá a naše počínání nekončilo vždy slavením úspěchu, dokázala se díky své povaze vypracovat na jednu z nejúspěšnějších pracovních fen v ČR v oblasti všestranného výcviku (ZZO, ZOP, ZPU-1, ZPU-2, BH, FPr1, FPr2, FPr3, IPO-V, IPO1, IPO2, ZM, ZVV1, ZVV2, ZVV3, ZPS1, ZPS2, ZPO1, FH1, FH2) a je současně držitelkou několika titulů z výstavního klání (Šampion ČR, Šampion SR, Šampion Rakouska, Šampion Německa, CACIB, multi CAC). Největší radost nám ale udělala jako výborná a starostlivá máma našich 2 prvních vrhů A a B.

Pyper v. d. Taubenbrücke

Naším druhým hovawartem je černoznakatá fenka německého původu, Pyper v. d. Taubenbrücke, která doplnila naší smečku v roce 2008. V žilách jí koluje staroněmecká kvalitní krevní linie v. d. Elbperle a vom Völkerschlachtdenkmal protkanou řadou výstavních a pracovních úspěchů. Můj výběr Pyper z CHS v. d. Taubenbrücke se ukázal být správný a potvrdil, že se člověk může spoléhat na svůj šestý smysl. Jako jedna z mála fen v ČR se stala držitelkou titulů C.I.B. a C.I.E. Jako jedna z mála fen v ČR splnila zkoušku ZVV2, IPO3. Jako jediná fena v ČR složila zkoušku do chovu v Německu. Jsem na ní právem pyšná!

Naším třetím hovawartem je opět plavá fenka opět německého původu, Ranja v. d. Jagsthöhe, která nám dělá radost od roku 2016.

6 let jsem spolupracovala se  zkušenými výcvikáři z Psí školy MIMI, Věrkou a Dušanem, kteří mají zásluhy na pracovních úspěchách Resie. Jiný pes, jiný způsob výcviku mě dovedl ke spolupráci s Mirkou Marcišinovou a figurantkou Jitkou Jozovou.

Obě fenky bereme jako právoplatného člena rodiny. Obývají nejen celou zahradu (kotec využíváme minimálně), ale dokážou si udělat s námi pohodlí na sedačce a mnohdy i v posteli. Situace, kdy jsou holky bez nás, se snažíme omezovat na minimum. Většina volného času je tedy podmíněna tím, aby mohly být obě s námi. Podřizujeme tomu jak způsob trávení volného času, tak i destinace a ubytování. Každý den s holkama vyrážíme minimálně na dvouhodinové procházky, kde se holky vyblbnout, posílí svoji fyzickou kondici, přijdou do styku s různými lidmi, dětmi, psy, kolaři a běžci. Nejsme proto zastánci celodenního držení psa na zahradě.

Hovawarty chováme z přesvědčení, že je to perfektní rodinný pes, který své pány věrně doprovází, má rád pracovní využití, pozorně hlídá svoji rodinu, je vhodným kamarádem k dětem a jiným psům.

Zastáváme a podporujeme heslo:

Hovawart – pes pro život

Naše hovawartky